Brydż online

Brydż niewątpliwie jest bardzo popularną grą. Wiele osób uwielbia w nią grać, nie zawsze jednak udaje się zebrać odpowiednią ekipę do tego, żeby móc sobie pograć. Rozwiązaniem tego problemu zdecydowanie może okazać się brydż online. Taki rodzaj grania umożliwia rozgrywanie partyjek bez wychodzenia z domu. Jest to o tyle dobre, że wchodząc do specjalnego pokoju, gdzie odbywa się gra w brydż online. Możemy być praktycznie przekonani na sto procent, że trafimy na ludzi lubiących grać i będących w podobnej sytuacji jak my. Czyli nie mający z kim grać. Wielką zaletą takich miejsc są prowadzone rankingi, które pokazują czy ktoś zna zasady gry w brydża i potrafi dobrze grać, czy dopiero się uczy. Oczywiście każdy kiedyś poznawał zasady gry w brydża, ale jeżeli jesteśmy doświadczonymi graczami, to zazwyczaj wolimy z innymi doświadczonymi grać.

Podstawowe zasady gry w brydża

Brydż można powiedzieć jest grą zespołową. Biorą w niej udział dwie drużyny w składzie po dwie osoby w drużynie. Do rozegrania gry potrzebna jest talia kart, która ma 52 sztuki. Najstarszą karta jest AS a najmłodszą 2. Jeżeli chodzi o kolory to piki i kiery są kolorami starszymi a karo i trefl jak łatwo się domyśleć to kolory młodsze.

Rozpoczynając grę każdy z graczy na ręce ma 13 kart. Gra składa się z dwóch części. Jedną z nich jest licytacja a drugą rozegranie kart, czyli brydż gra.

Brydż gra – brydż licytacja

Jak wcześniej wspominałem grę rozpoczyna brydż licytacja, gracze licytują się o minimalną ilość lew jaką będą w stanie zebrać ze stołu. Pierwszym, który rozpoczyna licytację jest osoba rozdająca karty. Następnie już wszystko idzie zgodnie z kierunkiem zegara. Brydż gra dopuszcza wiele okrążeń jednej licytacji.

odzywka brydżowa

Jak każda gra, tak i brydż gra ma swoje odzywki. Często używana odzywka brydżowa to „Pas”, oznacza ona, że gracz już nie chce dalej brać udziału w licytacji. Ostatnie odzywka brydżowa podczas licytacji staje się kontaktem. No i wówczas możemy przechodzić do gry.

  • odzywka brydżowa składa się z cyfr od 1 do 7 oraz z kolorów (piki, kiery, kara lub trefle) lub „bez atu”
  • podawana cyfra i do niej plus sześć oznacza całkowitą liczbę lew jaką dana para zadeklarowała i, ze weźmie ze stołu. Podany kolor to kolor atu.

systemy brydżowe

Gracz może uznać, że licytujący przecenił swoje możliwości i ocenił ilość zebranych lew zbyt optymistycznie, to może takiego gracza skontrować.

Licytacja jest po to, aby przekazać swojemu partnerowi informacje o silnych i słabych stronach kart, jakie mamy na ręce. Takie ukryte informacje to systemy brydżowe. To jak dobrze znamy się z naszym partnerem pomaga nam w poznaniu jego zamiarów. Często systemy brydżowe powstają przez długi czas grania.

Rozgrywka i zapis brydżowy tabela

Celem gry jest wzięcie jak największej ilości lew. Zaczyna rozgrywający, jest to osoba, która zapowiedziała dany kolor. Waeto potem wiedzieć jak przedstawia się zapis brydżowy tabela, no bo punkty trzeba jakoś zapisywać.

Dalsze nazewnictwo w brydżu to „Dziadek”, jest to partner rozgrywającego. Przeciwnicy jest ot drużyna, która obecnie jest na „obronie”. To podstawowe słowa, które podobnie jak zapis brydżowy tabela trzeba znać.


Gra rozpoczyna się od pierwszego wistu, gracz nazywa kolor u inni gracze muszę zagrywać kartami w takim samym kolorze. Jeżeli takiej karty nie posiadają mogą przebić karty na stole kolorem atu lub jeżeli nie mają muszą wyrzucić jakąkolwiek inną kartę.zasady gry w brydż towarzyskiego

Tak w skrócie to podstawowe zasady gry w brydż towarzyskiego. Jeżeli już je przyswoicie, to z całą pewnością będzie Wam łatwiej się zorientować i zacząć grać. Oczywiście jak każda gra, tak i brydż wymaga nabrania doświadczenia, ale zdecydowanie warto, ponieważ rozgrywki w brydża dostarczają bardzo wiele emocji.

Jedną z zasad jest oczywiście stosowanie specjalnych odzywek. Często spotykanym słowem podczas gry jest ekspens. Chodzi o to, że podczas komunikacji pomiędzy graczami warto jest wiedzieć w jaki sposób grać bezpiecznie, co może zagrać nasz partner. Pamiętajmy, że zgrywając po kolei karty, musimy również ułatwić naszemu partnerowi zwycięstwo.

rekontra

Podczas licytacji, gdy uznajemy że przeciwnik zalicytował zbyt optymistycznie, możemy dać kontrę. Jednak gracz drużyny przeciwnej może skorzystać również z kontry, wówczas nazywa się to rekontra.  Jest to jedna z częściej używanych w rozgrywkach brydżowych haseł.

Jeżeli chodzi o zasady, to już chyba wszystkie podstawowe zasady mamy tutaj opisane. Pozostaje nam jedynie teraz rozpocząć grę i zdobywać doświadczenie.

Wielką zaletą gry w brydża jest wiele możliwych wariantów rozgrywki, to powoduje że każde rozdanie, nawet gdy karty mamy takie same możemy rozegrać inaczej. Niewątpliwie to największa zaleta i powoduje, że jest to gra tak popularna. Wart nauczyć się grać.

Dodaj komentarz